Uuring: perearstid ja -õed teevad igapäevaselt kuni kolm ületundi
PRESSITEADE
9. mai 2025
Eesti Esmatasandi Tervisekeskuste Liit
Uuring: perearstid ja -õed teevad igapäevaselt kuni kolm ületundi
"Pöördumiste arvu kasvuga seoses on perearstiabi teenuse osutajatel järjest keerulisem täita õigusruumis kehtestatud tingimusi ilma ületunde tegemata või lisapersonali kaasamata," selgus Eesti Esmatasandi Tervisekeskuste Liidu (ETTKL) töökoormuse uuringust.
Uuringu kohaselt oli 2024. aasta aprillis tervisekeskustes töötavate arstide töötundide arv tegevustesse kodeerituna keskmiselt ühe nimistu kohta ligi 191 ning õdedel 176 tundi. "Arvestades, et normtundide arv oli 168 ning optimaalne töötundide arv vaid 127,2 tundi, mis arvestab ka seaduses ettenähtud puhkepause, koolitusi ja puhkusepäevi, tähendab see, et arstid tegid sisuliselt 64 ja õed 49 tundi rohkem tööd kui ette nähtud," selgitas ETTKLi juhatuse liige ja Vee perearstikeskuse juht dr Ingrid Alt.
Tööajatabeli töötundide alusel oli ületundide keskmine arv päevas arsti kohta 2,9 tundi ja õe kohta 2,2 tundi. Samuti selgus uuringust, et mida suurem on nimistu, seda rohkem tegevusi ja töötunde arstil kulub nimistu patsientide pöördumise ja tervisemurede lahendamiseks. "Nii arstid kui ka õed tahavad oma patsientidele parimat terviseabi anda ja seetõttu on nad valmis tegema ületunde, et tagada abi kättesaadavus ja kvaliteet," ütles dr Ingrid Alt.
Samuti tehakse ületunde, et vastata digipöördumistele, koostada e-konsultatsiooni vastuvõtte ning tegeleda keskuse halduse ja korraldusega. „Siiski ei ole jätkusuutlik pidevalt töötada ületundide kiuste ning senine rahastusmudel tuleb viia vastavusse tegeliku töömahu ja patsientide vajadustega," tõdes dr Alt.
Uuringus tuuakse esile, et eeldusel kui kõik töö on kodeeritud raviarvetele, on vajalik täna kehtivate õigusruumi nõuete täitmiseks lisapersonali minimaalse suurusega (3 nimistut) tervisekeskuse kohta 1,5 koormusega lisaõde ning 0,44 koormusega arsti. Kui arvestada graafikujärgseid ületunde, on vaja 1,5 koormusega arsti ja 1,2 koormusega õe ressurssi.
Dr Alt märkis, et paljud tervisekeskuste töötajad peavad oma tööd tähenduslikuks, hindavad võimalust töötada meeskonnana kaasaegses tervisekeskuses ning on motiveeritud. „Oleme oma organisatsioonis uurinud ka töötajate rahuolu, tulemused on analüüsitud ja teame, et meie kolleegid tulevad tööle hea meele ja positiivsete ootustega ning soovivad teha oma parima, et patsiendid saaksid õigel ajal vajalikku abi, olgu tegemist ennetuse, ravi või taastumise toetamisega. Seejuures peegeldab ka töötajate rahuolu uuring, et peamine väljakutse on just töökoormus," lisas dr Alt.
Lisaks selgus töökoormuse uuringust, et digipöördumiste osakaal on kasvanud. Kasutades digiplatvorme, nt e-perearstikeskus, on inimestel võimalik anda perearstile märku näiteks enda haigestumisest, paluda kordusretsepti ning saada esmast nõu ja abi tervisemure korral. Digipöördumised koos telefoni ja e-posti teel nõustamistest moodustasid mullu aprillis kodeeritud tegevustes arstil 67% ja õel 64% ning 2024. aasta novembris vastavalt 64% ja 67%.
Töökoormuse raport hõlmas 26 tervisekeskust üle Eesti, mis teenindavad kokku ligi 240 000 inimest. Raport tugineb tervisekeskuste enda esitatud tööajaandmetele ja kodeeritud tegevustele perioodil aprill ja november 2024. Raportiga saab tutvuda siit.
ETTKL koondab endas edumeelseid tervisekeskusi, et luua tervishoiu esmatasandi ettevõtluse alustamise, hoidmise ja lõpetamisega seotud head tavad ja seeläbi olla Eesti parimad tööandjad tervisekeskuste meeskondadele.
Kirjuta esimene kommentaar